Referencie

Villa Karla - Topoľčany

Detaily referencie

Názov
Villa Karla - Topoľčany
Klient
europlac s.r.o.
Miesto
Topoľčany
Rok realizácie
2018
Penzión – „showroom“
Objekt Villy Karla sa nachádza v širšom centre mesta Topoľčany v blízkosti areálu firmy vyrábajúcej nábytok.

Bol postavený na začiatku 20. storočia, v roku 1912, ako vila továrnika Stummera aj s priľahlým areálom parčíku a fontány v neskorosecesnom štýle. Po 2. svetovej vojne bol objekt využívaný na rôzne účely pre potreby národného podniku Mier Topoľčany a potom slúžil niekoľko rokov ako reštaurácia alebo knižnica.

V deväťdesiatych rokoch budova prešla kompletnou, ale pomerne nekvalitnou rekonštrukciou vrátane interiérového zariadenia. V tej dobe vzniklo aj jej dnešné využitie – reštaurácia s ubytovaním.

V súčasnosti má objekt nového majiteľa (firmu europlac s.r.o.), ktorý sa rozhodol objekt postupne rekonštruovať a prispôsobiť novým požiadavkám v súlade so štatútom objektu ako národnej kultúrnej pamiatky.

Objekt Villy Karla, ako znie jej súčasný názov, je dvojpodlažný s neobytným podkrovím a suterénom. Na prízemí boli ponechané priestory pre reštauračné a spoločenské účely a poschodie bolo pretransformované na dočasné ubytovanie penziónového typu, ktoré bolo práve dokončené. Na zvyšných priestoroch sa postupne pracuje a budú taktiež sprevádzkované ako doplnkové priestory k týmto dvom hlavným účelom využitia.

Priestory poschodia sú členené na štyri samostatné dvojlôžkové izby a jednu menšiu jednolôžkovú izbu. Dispozícia izieb z veľkej časti kopíruje rozmiestnenie pôvodne troch veľkých izieb, ktoré neadekvátne využívali daný priestor. Autori projektu zhodnotili celé poschodie veľmi racionálne a efektívne vzhľadom na podmienky, ktoré im tento priestor ponúkal. Všetky izby sú prístupné z centrálnej chodby a majú svoje vlastné hygienické zázemie so štandardným vybavením.

Keďže autori projektu dlhodobo spolupracujú s firmou, ktorá objekt odkúpila a zaoberá sa výrobou dyhovaných materiálov a rôznych produktov na báze prírodného dreva (preglejky, lamely, akustické a protipožiarne dosky ap.), rozhodli sa svojím prístupom využiť tieto materiály v rôznych modifikáciách pri tvorbe dizajnu jednotlivých priestorov, ako aj celku, čo zároveň tvorí ústrednú myšlienku celého projektu.

Projekt je koncipovaný ako prezentácia (showroom) materiálov a produktov danej firmy. Nevtieravým spôsobom, kombináciou ostatných zariaďovacích predmetov a osvetlenia so zachovanými interiérovými prvkami pôvodného historického objektu, ako sú napríklad dvere do izby oproti schodisku a pod., sú tieto vzájomne prepojené prvky zaujímavou autorskou ústrednou myšlienkou „showroomu“.
Drevovýroba, ktorá prináša exkluzívne kusy nábytku do špičkových reštaurácií, hotelov, kancelárií a domácností po celom Slovensku, všade tam, kde je dôležitá prestíž a luxus ...

Kontakt

Adresa

WOODMART, s.r.o.
Muškátová 2469/37
955 01 Topoľčany

Copyright © 2022 WOODMART s.r.o. . Všetky práva vyhradené. Webstránkoa od digimedia
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram